2013. szeptember 15., vasárnap

Sziasztok!

Ma elővettem az első történelemmel kapcsolatos könyvet, amit kaptam.
"Mit kell tudni az ókori Egyiptomról?" Olvastam, most is olyan lelkesen, mint 11 évvel ezelőtt.
Itt még a családom támogatott, és nem csak lebeszélni próbáltak. Most úgy gondolom, hogy azt remélték felhagyok a tervemmel. Sikerült is mindig elvenniük a kedvemet és a lelkesedésemet. Lehet, ha nem teszik ezt, most nem egy gyárban melóznék, hanem tanulnék.

A 10. születésnapomra kaptam, és hogy mennyire örültem neki, azt nehéz szavakba önteni. A nagyszüleim vették nekem. Azon a születésnapomon, a szüleimtől is egy Ókori Egyiptommal foglalkozó könyvet kaptam. Azt hiszem ezt tartom a legemlékezetesebb szülinapomnak.
A toll amivel a nevemet írtam a könyvbe azt is akkor kaptam és emlékszem a végén volt egy rózsaszín szövegkiemelő, és ezzel színeztem ki a nevem.

Nagy becsben őrizgetem ezt a két könyvet. Itt még nem mondta Anyukám, hogy földi terveim legyenek és Nagymamám se hurrogott le, hogy nem vagyok rá képes. Itt még azt mondták: "Igen Vikike, lehetsz régész!"

Nem kérem, hogy anyagilag támogassanak... nem kérek szinte semmit, csak annyit, hogy az én oldalamon álljanak. Ne hátráltassanak, ne hurrogjanak le, hanem mosolyogva mondják: "Ahogy jónak látod, mi melletted állunk bárhogy is döntesz."
Vagy, ha jobban bele gondolok erre sincs szükségem... csak arra, hogy ne piszkáljanak miatta... ne mondják, hogy idióta vagyok és, hogy képtelen valóra váltani az álmom...

2013. június 30., vasárnap

Unity Mitford

Szerintem a lentebb említett név szinte majdnem mindenkinek semmit mond. Én is így voltam vele míg véletlenül rá nem találtam, miközben Skóciáról gugliztam.

Ma ebédnél regéltem apukámnak újonnan szerzett tudásomról, ugyanis ő is szereti a történelmet.
Majd később lelkesen szalad át a szobámba, hogy: "Vikike a tévében pont most megy amiről ebédkor beszéltél."
Jéééé és tényleg... na mondom király, hogy mindig így beleválasztok a témába. :D

Na akkor most jöjjön egy egy mondatos kedv csináló...
Egy gyönyörű nő, aki szenvedélyesen szeret egy német politikust, majd a világháború kitörte kor, öngyilkosságot kísérel meg. Ha tudni akarod miért olvasd tovább. :)


2013. április 26., péntek

Sissy

A húgom minden áron Sissy-t akarta, bár nekem nem igazán volt, hozzá semmi kedvem. Imádom Sissy-t, egyik kedvem női történelmi karakterem, de most valahogy szívesebben írtam volna Tutanhamon sírjának felfedezéséről, vagy a mexicói és az egyiptomi piramisok összehasonlításáról. De ezt a témát kérték, hát ezt kapják. És ugye van az a post sorozatom, hogy filmek történelmi háttere, ezért most ezt a kettőt összekapcsolom.
Mi az amit így kapásból, hasra ütve eltudok mondani Erzsébetről. 
Bajor hercegnő, aki később Ferenc József felesége lesz. Ezzel ő lesz a osztrák császárnő, majd késpbb a magyarok királynője. 
Kis hazánk nagyon közel állt szívéhez, ennek jeléül egyik gyermekét "nekünk is adta" és nagyon szívén viselte Magyarország sorsát. 
Kavart Andrássy Gróffal, vagy csak a férfi cuppant rá azt nem tudom, de tudom volt valami kettejük közt. Izzott a levegő. :P 
Kiskoromban sőt még most is imádom a Sissy c. filmet... de hát ahogy tudom, az javában tündér mese. 
Volt egy fia Rudolf. Akkor mit tudok még... ja azt, hogy leszúrták, de olyan szoros volt a fűzője, hogy csak később vette észre, vagy vérzett el, már nem tudom, de mindjárt utána nézek. 
Az apja Miksa herceg volt, az anyja meg Ferenc József anyai nagynénje, akinek nem jut eszembe a neve. :D Mert ugye a Ferenc József anyja Zsófia volt, ezt a nőt meg úgy hívták, hogy... hogyhogyhogy... őőőő... de akkor se csalok és nem guglizok, csak a végén... mi is volt a neve... Ludmilla... nem... L...L... szinte biztos vagyok benne, hogy azzal kezdődik... La-le-lo-lu... Ludovikaaaa, meg van. :D Ezt persze a filmből tudom, szóval remélem így is van... Akkor mi is van még... van egy rakat testvére... Szegény Nené a filmben... :(
Lesz valami betegsége, a tüdejével... Talán tüdőbajos lesz... a filmben akkor betegszik meg, mikor a magyar cigány néni leönti vízzel. 
Ja azt is tudom, hogy foggal született, ami nem is tudom milyen babona szerint, nagy szerencsét jelent. :D
Na és mit tudok még... őőőő... elég szép nőnek számított. :D fhuu ez már nagyon kétségbe esett próbálkozásnak tűnik. 

Na és akkor most jöjjön a tényfeltárás. :D

Elisabeth Amalie Eugenie von Wittelsbach

Münchenben született 1837. december 24-én. (Tényleg a filmben is mondták, hogy ez volt Ludovika karácsonyi ajándéka Miksának.) Korának egyik legszebb asszonyának tartották. 
Miksa József bajor herceg és Mária Ludovika Vilma bajor hercegnő harmadik gyermeke.
Tényleg egy foggal a szájában született, ami egy bajor babona szerint, rendkívül nagy szerencsét jelent. Szülei unokatestvérek voltak, csak Miksa egy szerényebb nem uralkodó oldalágból származott, de ő is a Wittelsbach-ház leszármazottja. 
Münchenben nőtt fel hét testvérével együtt és a nyarakat possenhofen-i kastélyukban töltötték. 
1853. nyarán testvérével és édesanyjával Ischlbe utazott, hogy találkozzon Zsófia főhercegnével, és annak fiával Ferenc Józseffel. Helén hercegnőt szánták eredetileg Ferenc József feleségének. Azonban az ifjú császár Sissit választotta és 1854. április 24-én összeházasodtak. 
Neveltetésében rengeteg hiányosság volt, hiszen nem császárnénak szánták, ezért az esküvő előtti egy évben rengeteget kellett tanulnia. 
Beszélt németül, csehül, franciául, angolul és később magyarul és ógörögül is. 
Elég korán teherbe esett és 1855. március 5én megszülte Zsófiát, majd 1856. július 12-én Gizellát. 
Nem szerette a bécsi udvart, merevnek és szigorúnak tartotta, ez részben Zsófia hatása is volt. Folyamatosan bírálta Erzsébetet és nem hagyta, hogy nevelje gyermekeit.
A fiatal császárné egyetlen szépséghibája rossz fogai voltak. 
1857-ben kierőszakolta, hogy a gyermekeit is magukkal vigyék egyik magyarországi utukra, de az idősebb gyermek tífuszban meghalt. Erzsébet ezek után szinte lemondott gyermekeiről. 1858. augusztus 21-én megszületett a trónkörök, Rudolf korona herceg.
Házassága is kezdett tönkre menni. Ebben több tényező is szerepet játszott. Eltérő életfelfogásuk és egyéniségük, illetve az udvar és Zsófia befolyására fogható a dolog. 
1858-ban rejtélyes betegség jelent meg nála, ezért orvosa levegő és környezet változást javasolt neki. Sok időt töltött Madeirán és Korfun. Itt ismerkedett meg a magyar Hunyadi testvérpárral, akiktől magyarul kezdett tanulni. 
1861-ben tért vissza az udvarba lelkileg megerősödve, így több akaratát is végig tudta vinni Zsófia ellenében. Lassan rádöbbent, hogy ő a császárnő: a birodalom első asszonya. 
Később megtanult teljesen magyarul és magyar udvarhölgyet fogadott Ferenczy Ida személyében, aki később nagyon jó barátnője lett. 
A császárra is sikerült hatást gyakorolnia, aki a politikai foglyoknak amnesztiát adott. 
Később Sissi nagy összetűzésbe keveredett Rudolf miatt. Túl szigorúan és katonásan nevelték, amibe a kisfiú majd beleroppant. Túl félénk és szerény volt a jelleme. 
Próbálta megtartani a Magyarországot fiának és férjének és ezért minden eszközt bevetett, ebben segített Andrássy Gyula grófhoz való barátsága/vonzalma.
1867-ben megtörtént a kiegyezés majd június 8-án királyi párrá koronázták őket. 
1868. április 22-én megszületett Mária Valéria főhercegnő. (Na róla is fogom még egyszer írni, mert ő nagyon kíváncsivá tesz valamiért.) Erzsébet Mária főhercegnőt a magyaroknak szánta ajándékul. A legkisebb gyermeke volt a kedvence és a kiegyezés után hanyagolta a császárnői kötelezettségeit. 1889-ben meghalt a trónörökös, az is lehet öngyilkos lett. Ez teljesen megrázta Erzsébetet és onnantól kezdve csak feketében járt.
Utolsó magyarországi útja 1896-os millenniumi ünnepségen került sor. 
1898. szeptember 10-én egy anarchista merénylő szíven szúrta egy hegyes reszelővel. A császárnő a szoros fűzőt viselt, még felsétált a hajóra majd ott rosszul lett és hiába fordult a hajó vissza már késő volt és meghalt. 

címeiErzsébet Amália Eugénia, Ausztria császárnéja, Magyarország apostoli királynéja, CsehországLombardia és VelenceDalmáciaHorvátország,SzlavóniaGalícia és LodomériaIllíria és Jeruzsálem királynéja, Ausztria főhercegnéje, Toszkána és Krakkó nagyhercegnéje, bajorországi hercegnő,LotaringiaSalzburgStájerországKarintia és Bukovina hercegnéje, Felső- és Alsó-Szilézia hercegnéje, Erdély nagyfejedelemnéje, Morvaország őrgrófnéja, Habsburg és Tirol hercegesített grófnéja.


2013. április 24., szerda

Relic Hunter... 1-15...


Most valami szép történelmi szerelemről szeretnék írni, vagy nem szépről... de mindenféle képen szerelemről.
Első gondolatom természetesen Boleyn Anna és a szegény másik 5 feleség jutott eszembe, de azért ez elég elcsépelt sztori, főleg a Tudor sorozat megjelenése óta. Kicsit tovább törtem a fejem, majd eszembe jutott Rómeó és Júlia, de ők ugyebár nem voltak történelmi vagy akár valós személyek. Aztán eszembe jutott, hogy írtam csinálok olyan postokat, hogy a különböző ilyen régészet, történelmes filmek hátterét felkutatom, mi igaz és mi nem.
Ne most a kettőt összekötöm, ugyanis a Relic Hunterben volt egy rész, ahol egy gyűrű párját keresi Sidney. Akkor a sorozatban azt mondták Shakespeare onnan merítette az ötletet.
Hát majd most kiderül. :)


1. Évad 15... Affaire de Coeur.

Skócia 1430.
Calum és Elena

A lány meglátja, hogy kedvese halott, aki csak bevett egy keveréket, amitől halottnak tűnt. Elena öngyilkos lesz, Calum a halott lány ujjára húzza az eljegyzési gyűrűt.
A lány apja megakarja ölni a fiút, aki leveti magát, de ezzel el is tűnik.

Na akkor nézzük, mit mond Sydney.
"Calum lovag volt Lord Avbrey szolgálatában, Elena egy nemes ember leánya."  

És mit olvas Nigel: 
"Calum a gyűrűt skarlát kékjéhez szorítva így kiáltott az ég felé: levetem magam, mert tudom Elena szerelme oltalmába vesz és miénk lesz az örök élet. És leugrott a halálba."
Na akkor most nézzük, amit Engus mondd a várról:
"A várat a középkorban az elveszett lelkek várának hívták. Sokan keresték itt Calum gyűrűjét és bizony közülük soknak nyoma is veszett. A várat 1245-ben építették, az eredeti vár azóta is érintetlen, bár az évszázadok során újabb szárnyakkal egészült ki."

Később Nigel rájön, hogy nem skarlát kék, mert a skarlát vörös. És a nemesi születésűek viseltek, csak vöröset. Calum nem Lord Avbrey lovagja volt, hanem ő magam volt Lord Avbrey. 
/ha ez így van, akkor Elena családjának tudnia kellett volna, hogy Calum nem csak egy lovag és akkor már nem lett volna értelme tiltani a szerelmet.Logikai buktatóba keveredett a történet író vagy csak én gondolom túl és élvezzem inkább a részt?/

Lord Avbrey: semmi infót nem találtam róla.

Skarlát vörös: A skarlát eredetileg, nem egy színt jelölt, hanem magát a drága élénk színű anyagot. Később kapcsolódott össze az élénk vörös színnel. Minden élénk szín, amit macerásabb volt előállítani a gazdagok kiváltsága volt. 
A skarlátvörös valóban, a gazdagok kiváltsága volt, de a kék is. A Gótika korában versengett a két szín egymással. 

Calum és Elena: Semmi infó
Az epizód szerint Shakespeare, Calum és Elena szerelmét vette alapul a Rómeó és Júlia megírásakor. A valóságban több mű is alapjául szolgálhatott.

Vár: Nagyon sokáig kerestem, de nem találtam.




2013. április 22., hétfő

Lista, Meglepetés érme

Mint már írtam régebben ez nem egy szokványos töri blog, ez egy személyes blog csak főtéma a történelem és a régészet. Azt az utat mutatja meg, hogy én hogyan lettem régész vagy éppen hogyan nem. Ez a jövő kérdése. 
Rájöttem, hogy szeretnék bizonyos dolgokat beszerezni. Jobban bele gondolva elég nagy butaságok, de úgy érzem nekem ezekre szükségem van.
- Egy jobb fényképező gép
- Egy nagyító
- Egy kicsi jegyzet füzet, olyan felcsapható elejű
- Ecsetek

Egyelőre ennyi jutott eszembe, de azt hiszem ez a listám folyamatosan bővülni fog. 

Elkezdtem a szobám feltúrni, mert emlékeztem, hogy van nekem egy nagyítóm... Keresek kutatok és mit találtam a parafatáblámon? Egy 1858-as érmét... Még nem láttam, azt hiszem az exbarátom hagyta itt nekem meglepetés ajándékként, mert egyszer mesélt valamit, hogy talált egy régi pénzt az 1800-as évekből. De nincs elég bőr a pofámon ahhoz, hogy ezt megkérdezzem. 
Megtaláltam a nagyítómat is és egyből használtam is, hogy elolvassam az írást rajta. Bár szabad szemmel is láttam volna, de feeling kedvéért kellett. Olyan nagyon okosnak éreztem magam. 
Ha lenne egy jó fényképezőm, most tehetnék fel képet, de nincs... -.- Én meg nem töltök fel egy homályos kakit. 
De gugliztam 2 képet: 


A hogy olvastam, a Scheidemünze az arra utal, hogy rézpénz.Szóval ez egy osztrák réz váltópénz volt.  
Az Oesterreichische, az Osztrákot jelent. Az előlapon az osztrák kiscímer látható:

És a K.K Oesterreichische Scheidemünze felirat. Ezt a fentikben már írtam, hogy mit jelent, ismétlem itt magam, mint egy papagáj. Na de ennyi baj legyen. :D De azon sokáig gondolkoztam és keresgéltem, hogy mit jelent a K.K.. Ez a Kaiserlich-Königlich rövidítése, ami annyit tesz, hogy: Császári és királyi. 
Kaiserlich-Königlich Oesterreichische Scheidemünze: Császári és Királyi osztrák valuta, réz váltópénz. 
A hátoldalon látható egy tölgykoszorú, az értékjelzés, a verési évszám és a verdejegy. 
Nem hiszem, hogy ezeket magyarázni kell, de azért mégis kell a karakter a postnak. :D Legyen minél hosszabb.
Értékjelzés: Az az érme értéket jelzi, hogy mennyit ér. 
Verési évszám: Az érme verésének éve. Nyersen a készítés ideje, hogy mikor is gyártották.
Verdejegy: Ez a pénz verésnek a helyét mutatja. Általában egy betű vagy betűkombináció. 
Ez még kiegyezés előtti, akkor alfabetikus módon jelölték. A "B" betű az Körmöcbányát jelentette. 



2013. március 11., hétfő

Farsang!

Kb. egy hete volt a farsang a Nyíregyházi Főiskolán. :) Igen, én nem járok oda, de egy nagyon jó barátnőm ott tartotta a szülinapját így én is oda keveredtem.
Mi másnak is öltözhettem volna, mint egyik példaképemnek, ami ciki vagy nem ciki, de Lara Croft. :D A játékfejlesztők létre hoztak egy olyan női karaktert, ami szinte teljes mértékben olyan, amilyen nőt én is akarok képviselni... Azért az, hogy rongálja és összetöri az ereklyéket és a régészeti leleteket az nem tetszik! Ezért csak a 2. példaképem, első az Sydney Fox. :P Ne de nem is erről akarok írni, hanem arról, hogy kinek öltöztem be...
Háááát Lara Croft... nem a megszokott, rövidnadrágos dolog, hanem az "új" játék Laraját öltöttem magamra... Mégis csak tél van/volt és hideg... :D


2013. január 30., szerda

eltüntem... Múmia

Ismét feladtam az álmom... immáron nem is tudom, hogy ez már a hányadik alkalom.
Viszont ismét visszatértem, nem azzal az elvakult lelkesedéssel, hanem a kicsit reálisabb-bal.
Megpróbálok nem meghátrálni ismét. Mára meg kitalálok valami igazán érdekes témát... na jó szerintem szinte minden érdekes.
Na szerintem törtem egy óráig a fejem, hogy mit is csináljak, miről is írjak, de végül rájöttem. :)
Biztos sokan ismeritek az Indiana Jones, Múmia, Tomb Raider és a többi ilyen régészes filmet, na meg az Relic Hunter-ről se feledkezzünk meg.
Na már most ezekben az alkotásokban mindig van valami ereklye, vagy történelmi háttér stb., gondolom értitek mire gondolok. Én ezeknek a valóság tartalmát és igazi valóját próbálom majd felfedni... kisebb nagyobb sikerrel. Első ilyen post a kedvenc filmemről fog szólni, ami 5. osztályos koromban inspirált arra, hogy én régész akarok lenni.

Múmia 1999

Az ókori Théba falai között tiltott szerelemre lobbant Imhotep főpap és a fáraó szeretője. Bűnükért halálra ítélik Osiris főpapját és a lányt. Imhotep férgektől nyüzsgő teteme háromezer évig feküdt Hamunaptra elveszett városában. 1925 nyarán azonban néhány elszánt kincsvadász rábukkan az ősi sírra. Akaratukon kívül kiszabadítják Imhotep szellemét, amely egy elátkozott egyiptomi papban kel új életre. Rick O'Connell és a többi kalandor igyekeznek megszabadulni a szörnyű átoktól, amely a borzalmak 3000 éves szellemének feltámadásával fenyegeti őket és az emberiséget.

(Zárójelesen megjegyzem nem Osiris főpapja volt, hanem I. Seti-nek..)
Forrás: http://www.port.hu/a_mumia_the_mummy/pls/w/films.film_page?i_film_id=5412


Na akkor röviden felvázolom az első részben a történelmi hátteret.
I.e. 1290, Thébában járunk, ahol I. Seti a fáraó és Imhotep a főpapja. Aki beleszeret a fáraó szeretőjébe, megölik a fáraót, majd Anck-su-namun öngyilkos lesz, hogy majd szerelme feltámasztja. A férfi meg is próbálja, de a medzsajok ezt meg akadályozzák, majd a főpapot arra itélik, hogy kiállja a "Hom Dai"-t... az ősi átkok legrosszabbikát. Na röviden ennyi lenne...
Na mi az ami még benne van....
A holtak és élők könyve, akkor ott vannak még a csapások, Hamunaptra, Hórusz és Anubisz szobra... akkor még beszélhetünk egy kicsit a British múzeumról, mumifikálásról és szah-netzser, szkarabeusz bogár.

Na és akkor most jöjjön az aminek jönni-e kell...

I. Seti/ Széthi i.e. 1290-től  i.e. 1279-ig uralkodott. Na akkor itt lenne az első tévedés, mert a filmben azt írják, mikor száguldozik Imhotep Hamunaptrába, hogy feltámassza halott kedvesét, hogy i.e. 1290... na ezzel ugye az a baj, hogy Széthi akkor kezdett uralkodni és nem akkor halt meg.
Imhotep valóban főpap volt, nagy tudású ember, a világ első mérnökének, orvosának, építészének tartják. Dzsószer fáraó alatt szolgált, aki arról volt híres, hogy megépítette a lépcsős piramist.
Imhotep és Széthi között durván 1500 év eltérés van,  mert a főpap kb. i.e. 2750-ben élt.
Ank-su-namun... ha jól sikerült kivennem az angol forrásokból... (megjegyzem angol tudásom elég gyér, de lesz ez még így se. :) ) Szóval ahogy olvastam, arra jutottam, hogy volt egy nő, akit Ankhesenamun-nak hívtak és i.e. 1348-től i.e. 1322-ig élt. Ő Ehnaton és Nefertiti lánya volt, majd később Tutanhamon felesége.
Időben ő se illik a képbe, de hát ezen már meg sem lepődök. :)
Na ennyit a személyekről.

Na akkor most jöjjenek a helyek.

Théba... Egyiptom fővárosa volt a középbirodalom és az újbirodalom nagy részében. Ebbe az időintervallumba egyedül Imhotep nem fér bele, na de ez nem is lényeg. :))
Hamunaptra, Egyiptomban ilyen város nincs, fikció... viszont Indiában  volt. Az egyiptomi holtak városa egy kb. 6, 5 km hosszú temető Karióban, de hogy ez mikortól létezik nem tudom.
Na akkor a két említett várost is kilőttem.

Na akkor most jöjjön a Hom-Dai. Akár mennyire guglizok, nem találok semmit, ami arra utalna, hogy van ilyen ősi átok. A filmben lényegében arról van szó, hogy az átok alanyát élve mumifikálják...
Kivágják a nyelvét és a szemét, majd a belső szervek kiszedését és a balzsamozást hanyagolva, bepólyálják. Ezek után húsevő, szkarabeusz bogarakat öntenek rá. Majd ráolvassák az átkot, aztán jó biztonságos szarkofágba zárják és még jobban elföldelik.

Szkarabeusz bogár: Egy kis ártatlan ganajtúró bogár, ami a földbe rakja petéit és az egyiptomiak azt hitték, hogy maguktól születnek, ezért nagyon tisztelték. Röviden, tömören ennyi.

szah-netzser... ezt ahogy beírtam... a gugli kidobta azt, hogy: Szah netszar... -.-' kerestem, hogy hol folyt a mumifikálás, de nem találtam semmit... lehet az angol tudás hiánya végett... ha valaki tudja, hogy hol végezték Egyiptomban a mumifikálásokat, az igazán megírhatná, mert nagyon böki a csőröm, hogy nem tudom...

Holtak könyve... a halállal, halottakkal és a túlvilággal foglalkozó ókori egyiptomi szöveggyűjtemény.
Az aranykönyvről nem találtam semmit se, szerintem ez is csak fikció.

British Múzeum 1753-ban alapították és a világ egyik legnagyobb történelmi múzeuma.

Na akkor most a két szobor... róluk nagyon röviden és tömören...
Anubisz ő a halálistene, a holtak bírája... és Horus nem más, mint az ég ura...
Az, hogy mit temettek a lábukhoz nem tudom, szerintem ez is valamelyik kreatív írónak a fejéből pattant ki. :)

És akkor már csak a 10 egyiptomi csapás maradt... A filmben elsőnek a sáska had jelenik meg, majd a víz vérré változik, aztán jön a nem is tudom minek írjam, meteor eső? Tudjátok, mikor a lángoló kövek estek le az égből. :DD Ezek után jöttek a fekélyek és az Imhotep imádat. 
Na de akkor most, hogy is volt ez valójában? 


 1. vérré változtak a folyóvizek, elpusztultak a halak
 2. békák lepték el Egyiptomot
 3. tetvek
 4. vadállatok (vagy: kártékony rovarok)
 5. dögvész az állatok között
 6. fekélyek borították az emberek testét
 7. jégeső verte el a termés nagyját
 8. sáskahad
 9. háromnapos sötétség
10. meghalt minden elsőszülött egyiptomi, ember, állat

Forrás: http://mek.niif.hu/00000/00056/html/274.htm

Na mára azt hiszem ennyi, mert sajnos mennem kell dolgozni... Szeretlek éjszakai műszak. Aki valami hibát talál benne, vagy nagy ökörséget, az írjon nyugodtan és a hibát korrigálom. :))
Jó éjt Mindenkinek!